PF 2022

Ahoj, priatelia,
pomaly je tu opäť koniec roku.

Preto sa vám chcem poďakovať za vašu prácu pre našu asociáciu, ale hlavne pre ochranu našej prírody. Tento rok nám priniesol mnohé. Svetom rezonoval kovid, a tak aj naša práca bola sťažená. Mnohí z nás pri výkone služby riskovali, že sa nakazia a mnohí sa aj nakazili. Absolvovali sme preskúšanie na stráž prírody a niektorí už majú aj nové preukazy.
Aj keď sa nám podarilo zorganizovať, žiaľ len jedno, stretnutie. Bolo to slávnostné stretnutie. Oslávili sme totiž 25. narodeniny. Hosťom a prítomným členom sme rozdali aj pamätné plakety. No a prebehli aj voľby do výboru ASCHÚS a opäť ste si ma zvolili za prezidenta – ďakujem za dôveru.
Nový – staronový výbor omladený o jednu dámu už pracuje. Prvé zasadnutie je už za ním a na tomto zasadnutí sme aj u notára podpísali dokumenty na príjem 2% z daní (vlani sme získali 1000,- €). Dobrá správa je, že zmluvu o spolupráci so ŠOP SR sme podpísali a platí do roku 2022. Žiaľ, ŠOP SR prakticky nezaväzuje k ničomu a v rámci tej zmluvy viac dávame a menej dostaneme, ale nevzdávame to a pracujeme na tom, aby sme konečne dosiahli postavenie, aké strážcom prislúcha. Preto sme napísali list pánovi ministrovi – opäť. Lebo aj keď vlani sľúbil, zatiaľ pre nás nič nespravil.
Včera poslanci (len niektorí) schválili novelu zákona, podľa ktorej by sa od 1.4.2022 mali osamostatniť správy národných parkov od ŠOP SR. Pod správy NP prejde aj priama správa pozemkov a správy by mali byť aj personálne posilnené a teda by mali prijať do zamestnania nových strážcov. Uvidíme, aký to bude mať vývoj. Osamostatnenie správ NP prinesie aj potrebu podpísať dohody o spolupráci aj so správami NP. No, bude to zaujímavé, lebo niektorí riaditelia nie sú strážcom naklonení. Uvidíme. Na jar, predpokladám, že v apríli, sa stretneme na členskej schôdzi možno v CHKO Štiavnické vrchy.
Takže, priatelia, prajem vám krásne vianočné sviatky (Kračúna), nech si pod stromčekom nájdete to, po čom vám srdce piští.
No a v Novom roku 2022 všetko len to naj.
Dan

Comments are closed.