Stretnutie v Orlických horách

Stretnutie strážcov Českej republiky 11. – 14.11.2021

Miestom konania stretnutia strážcov Českej republiky bola CHKO Orlické hory. Stretnutie organizovala Agentúra ochrany přírody a krajiny České republiky a Asociace strážců přírody České republiky. Strážcov na ich stretnutí prichýlila Chata Juráška v Olešnici v Orlických horách na česko-poľskej hranici.

Aj kolegov v Čechách sužuje korona kríza a tak účasť strážcov bola slabšia. Tá ovplyvnila aj našu účasť. Pôvodne sme mali ísť ôsmi, ale keďže Zdeno Pochop a Erika Denešová, po vyskytnutí sa vírusu v ich rodine, museli nastúpiť do karantény, zo Slovenska sme vo štvrtok nakoniec išli len šiesti. Alexander Dóbi, Milan Havran, Vlado Dianiška, Marián Zvěřina s dcérou Sárou a Dan Harťanský.

Do Olešnice sme po dlhej ceste prišli o šiestej večer. Hneď po ubytovaní sme sa zapojili do večerného programu a pri rozhovoroch zotrvali až do druhého dňa.

V piatok doobeda a poobede mali českí kolegovia na programe školenia a prednášky. My sme zatiaľ absolvovali túru na neďalekú 3 km vzdialenú rozhľadňu na Feistovom kopci – Feistovu rozhľadňu. Žiaľ, bola hmla a tak výhľady neboli žiadne. Po návrate som českých kolegov informoval o našej práci, ako riešime určité veci, ako v súčasnosti vypracovávame hlásenia zo strážnej služby a aké zmeny v ich vypracovávaní sa chystajú, ako koronakríza vplýva na zvýšenie návštevnosti a čo sa u nás pripravuje ohľadom novely zákona. Taktiež o príprave fungovania novotvoreného zásahového strážcovského tímu. Aké bude mať ciele a úlohy. Neskôr mala ASP ČR valné zhromaždenie, ktorého hlavným programom boli voľby. Voľby sa konali z dôvodu, že dvaja členovia výboru – Radek Studený a Michal Ulrich podali demisiu. Po určitých organizačných problémoch nakoniec bol zvolený nový sedem členný výbor (predsedom sa stal Borek Franěk, členmi Adam Diviš, Pavel Nedvěd, Jiří lehký, Veronika Bílá, Jana Dvořáková a Antonín Tůma) a trojčlenný tím revíznej komisie (vedúcim sa stal Radek Mezera, členmi Filip Chalupka a Otakar Dračka). Večer sme opäť strávili v družných rozhovoroch a niektorí z nás aj pri športových výkonoch – stolnom tenise.

V sobotu doobeda bolo na programe školenie z riešenia konfliktných situácií a krízovej komunikácie. Poobede bola na programe exkurzia. My sme sa dohodli na exkurzii s miestnym strážcom Petrom Lockerom, ktorý nás sprevádzal na rozhľadňu na Velké Deštné. Opäť nás sprevádzala hmla a tak výhľady boli nulové. Preto sme sa odtiaľ vydali navštíviť zachovalú pohraničnú pevnosť – pevnostný zrub Průsek. Tento „bunker“ je súčasťou komplexu pohraničného opevnenia, ktoré bolo postavené tesne pred druhou svetovou vojnou a ktoré po Mníchovskej zrade, žiaľ, bez boja naši vojaci opustili. Tento zrub je v súčasnosti rekonštruovaný partiou nadšencov, je plne vybavený tak ako v časoch jeho obsadenia vojakmi  a my sme v ňom strávili asi hodinu a pol. Od prevádzkovateľa sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí o systéme opevnenia, o jeho výstavbe a fungovaní. V Žamberku sme si dali v reštaurácii, ktorú prevádzkuje Petrova rodina večeru – pečenú hus. Po návrate sme sa zapojili do večerného spoločenského programu.

V nedeľu hneď po raňajkách sme sa vydali na dlhú cestu späť na Slovensko.

Dan Harťanský

Comments are closed.