Svetový deň strážcov – World Ranger Day 2021

Príhovor prezidenta ASCHÚS

Kolegyne, kolegovia, priatelia
ako po iné roky aj v tomto roku dňa 31.7.2019 oslávia strážcovia – rangeri svoj sviatok. Tento deň medzinárodná federácia strážcov (IRF) na počesť a pamiatku všetkých strážcov, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania vyhlásila za Svetový deň strážcov (WRD).
Tento deň má poukázať na profesionálnu prácu strážcov ochrany prírody, ktorí vykonávajú bytostne dôležitú prácu ako ochrancovia života na našej planéte Zem. Pri záchrane miznúcich druhov rastlín a zvierat v divočine a prírodných miest často riskujú a strácajú svoj život. Priemerne každé tri až štyri dni je zabitý jeden strážca
Pri príležitosti tohoto nášho sviatku by som sa Vám chcel poďakovať za Vašu prácu a obetavosť, s ktorou ochraňujete naše prírodné dedičstvo. Za prácu, za ktorú sa Vám síce málokto poďakuje, ale má nesmierny význam pre celé ľudstvo, lebo bez prírody človek nevie a nemôže žiť. Za prácu, ktorú robíte často aj na úkor svojich rodín, osobného voľna, svojho zdravia a pohodlia.
Uctime si v tento deň týchto našich kolegov – hrdinov, ktorí prišli o život pri plnení si svojich povinností. Toto sú naši statoční hrdinovia, ktorí pre ochranu prírody dali aj to najcennejšie – svoj život. Venujme im minútu ticha a zapáľme večer sviečku.
Poďakujme sa ale nielen tým čo priniesli obeť najväčšiu. Poďakujme sa všetkým strážcom za ich prácu v prospech nás, našej prírody, našej Zeme.
Naše poďakovanie patrí ale aj rodinám strážcov, lebo bez ich podpory a pochopenia by svoje poslanie nemohli vykonávať.

ďakujem, Dan Harťanský
prezident ASCHÚS

Oslava Svetového dňa strážcov – Burda 2021

Tak ako vlani, aj tento rok v sobotu 31. 7. slovenskí strážcovia oslavovali svoj sviatok. Posledný júlový deň v roku 2007 IRF určila za Svetový deň strážcov. Tento deň má poukázať na profesionálnu prácu strážcov ochrany prírody, ktorí vykonávajú bytostne dôležitú prácu ako ochrancovia života na našej planéte Zem. Pri záchrane miznúcich druhov rastlín a zvierat v divočine a prírodných miest často riskujú a strácajú svoj život. Priemerne každé tri až štyri dni je zabitý jeden strážca. Preto si v tento deň tiež pripomíname a uctievame pamiatku zabitých alebo zranených strážcov pri výkone služby.
Slovenskí strážcovia združení v Asociácii strážcov chránených území Slovenska ho oslavovali na troch miestach. Na Považskom Inovci, na Podlesku v NP Slovenský raj a na Burde v NP Muránska planina.
Na Burde sa zišlo viac ako 40 profesionálnych a dobrovoľných strážcov. Po úvodných príhovoroch si minútou ticha uctili pamiatku tých kolegov, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania a zapálili im sviečku, ktorá horela až do nedele. Za roky 2009 až 2021 ich na svete bolo viac ako 1300.
Nasledovali rôzne súťaže a hry – napríklad streľba z luku, vzduchovej pištole alebo chytanie býka do lasa. Poobede strážcov čakal guľáš, ktorý sa ušiel aj okoloidúcim cyklistom a turistom.
Na pomoc rodinám zosnulých strážcov zorganizovali zbierku, ktorej výnos bude zaslaný nadácii Thin green line.
Z našej oslavy nakrútila reportáž TV JOJ a aj RTVS. Obe televízie svoje reportáže odvysielali v hlavnom večernom spravodajstve. V Spravodajstve RTVS po odvysielaní reportáže mal priamy vstup prezident ASCHÚS, ktorý vo svojom vstupe upozornil na malý počet hlavne profesionálnych strážcov a aj na to, že napriek mnohým sľubom pôsobiacich ministrov ŽP a riaditeľov ŠOP SR strážcovia stále nemajú vyhovujúcu výstroj, používajú zastaralú techniku a úplne absentuje rovnošata.
Hudbu na počúvanie a spev zabezpečila country kapela Vodopád z Brezna, ktorá tu zároveň krstila svoje nové CD. Krstnými otcami a mamami sa stali naši strážcovia.

foto: Alexander Dóbi

Podujatia pri príležitosti WRD 2021 sa konali aj v iných územiach.

Informáciu z CHKO Ponitrie si môžete prečítať v článku:

Anton KUŠŠ (PONITRIE): Spomeňme si aj na tých, ktorí v boji za prírodu položili svoje životy


https://www.nitranoviny.sk/anton-kuss-ponitrie-spomenme-si-aj-na-tych-ktori-v-boji-za-prirodu-polozili-svoje-zivoty/

v prípade nedostupnosti ako pdf súbor.

Strážcovia v NP Slovenský raj

Svetový deň strážcov prírody sa každoročne koná 31. júla. Aj v NP Slovenský raj strážcovia oslavovali tento významný deň. V informačnom stredisku Správy Národného parku Slovenský raj na Podlesku pri obci Hrabušice boli vystavené tematické panely. Tiež sme o činnosti strážcov besedovali s návštevníkmi, ktorí prišli do informačného strediska.
V priebehu sobotného dňa to bolo cca 50 návštevníkov, najviac zo Slovenska, menej z Poľska a Čiech, no vyskytli sa aj Nemci, Litovčania, Lotyši, Estónci, Maďari a Holanďania. Všetkých prekvapilo, že aj takýto sviatok existuje a so záujmom študovali panely a diskutovali. Panely a prezentácia Svetového dňa strážcov je k dispozícii pre návštevníkov v informačnom stredisku na Podlesku až do konca augusta 2021.

 

prezentácia IRF Toolkit – World Ranger Day Social Media

ďalšie informácie zo stránky IRF

Comments are closed.